آخرین خبرها
نرم افزار IFS Application 10 با بیش از ۵۰۰ بروزرسانی
نرم افزار IFS Application 10 با بیش از ۵۰۰ بروزرسانی
رونمایی از نسخه جدید و پیشرفته وب سایت شرکت صنایع روشنایی مازی‌نور
رونمایی از نسخه جدید و پیشرفته وب سایت شرکت صنایع روشنایی مازی‌نور
حضور شرکت سپهر افروز صبا در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران
حضور شرکت سپهر افروز صبا در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران

ERP در نگهداری و تعمیرات

18 مرداد 1400 0 نظر

نگهداري و تعميرات

مجموعه ای از فعالیتها و عملکرد ها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود، ماموریت عملیاتی نگاهداشتن دستگاه ها، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می گردند قابلیت عملیاتی آنها حفظ شود. امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز یعنی طرح ریزی و انجام فعالیت هایی برروی تجهیزات که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول یا خدمات با کیفیت را مهیا سازد.

در انگلیسی Maintenance برای نگهداری و تعمیرات (نت) استفاده می شود. مبانی اصلی Maintenance نگهداری از یک تجهیز می باشد و اگر نیاز شد به تعمیرات Repair آن پرداخته می شود. در زبان فارسی به صورت مخفف به نگهداری و تعمیرات نت گفته می شود.

انواع سطوح نگهداری و تعمیرات

انواع مختلفی از سطوح نگهداری و تعمیرات وجود دارد که لیست آنها عبارت است از:

 • نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده  Planned Maintenance
 • نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه  PM Preventive Maintenance
 • نگهداری و تعمیرات اصلاحی  CM Corrective Maintenance
 • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان  RCM Reliability Centered Maintenance    
 • نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (پیشگویانه) PDM Predictive Maintenance
 • نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر  TPM Total Productive Maintenanceژاپنی
 • نگهداری و تعمیرات بهره ور PM Productive Maintenance آمریکایی
 • نگهداری و تعمیرات اضطراری  EM Emergency Maintenance
 • نگهداري و تعميرات مبتني بر شرايط (CBM)
 • نگهداري و تعميرات ناب Lean Maintenance
 • نگهداري و تعميرات بهره ور فراگیر  ناب Lean TPM 
 • نگهداري و تعميرات مبتني بر ريسك (RBM)
 • نگهداري و تعميرات چابك Agile Maintenance
 • نگهداري و تعميرات  Virtual Maintenance

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه   PM Preventive Maintenance

اصطلاحا می گویند نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM مجموعه فعالیت هایی است که برای جلوگیری از وقوع یک خرابی در تجهیزات انجام می گردد. این مجموعه از فعالیت ها ممکن است تعمیراتی یا نگهداری محور باشند و باعث پیشگیری از وقوع یک خرابی یا حادثه و توقف برنامه ریزی نشده تجهیزات گردند.

 فعالیت های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شامل بازرسی ، بازدید ، سرویس ، آچارکشی ، بالانس کردن ، تعویض قطعات ، روانکاری و غیره مي باشد.

نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (پیشگویانه) PDM Predictive Maintenance

گاها نگهداری و تعمیرات پیشگویانه نیز گفته می شود که واژه خوب و حرفه ای برای PDM Predictive Maintenance نیست. به صورت خلاصه نت پیش بینانه PDM فعالیت های مبتنی بر پایش وضعیت تجهیزات می باشد که به مجری داده های آماری خوبی برای تعیین و پیش بینی احتمال وقوع یک خرابی در تجهیز را در آینده می دهد. بعد از تشخیص وقوع یک خرابی در تجهیز واحد نت می تواند فعالیت های تعمیراتی پیشگیرانه را روی تجهیز در یک زمان برنامه ریزی شده تبیین و اجرا کند.

عمده فعالیت های نگهداری و تعمیرات پیش بینانه بروی پایش وضعیت CM Condition Monitoring متمرکز است تکنیک های آنالیز روغن Oil Analysis ، ترموگرافی ، ارتعاش سنجی ، صداسنجی ، ضخامت سنجی و تحلیل جریان الکتریکی ماشین مجموعه ای از متداول ترین فعالیت های پایش وضعیت در حوزه نت پیش بینانه است

نگهداری و تعمیرات اصلاحی  CM Corrective Maintenance

وقتی یک تجهیز خراب می شود چند نوع اقدام باید روی آن انجام گیرد که این اقدامات مفاهیم مختلفی را دنبال می کنند:

 1. مهم است که این خرابی به دیگر تجهیزات یا قطعات آن دستگاه تسری پیدا نکند و لذا باید اقداماتی را تعریف و طرح ریزی کرده باشید که جلو تسری یک خرابی به دیگر تجهیزات را بگیرد این اقدامات را اقدامات محدود کننده یا موردی فوری می گویند که گاها می تواند خیلی ساده و سریع باشد مثل خاموش کردن دستگاه یا اینکه مفصل و کارهای زیادی داشته باشد مثل خرابی یک دستگاه در صنعت پتروشیمی که باید خوراک ورودی و خروجی تنظیمات مختلفی انجام گردد و شیرها و تجهیزات دیگری آمادگی لازم برای توقف تجهیز را مهیا سازند.
 2. اقدام بعدی این است که تجهیز را به حالت آماده بکاری قبلی برگردانده شود یعنی تجهیز را درست کنید. این اقدام را اصلاح می گویند. قطعات معیوب تعویض و دستگاه تعمیر می شود و ایرادات رفع و دستگاه آماده بکار است و تحویل تولید می گردد.
 3. بعد از دو اقدام فوق باید به تجزیه و تحلیل علت ریشه ای وقوع این خرابی در دستگاه پرداخته شود. که مبحث تجزیه و تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات RCFA طرح موضوع می شود. برای شناسایی و جلوگیری از وقوع مجدد این خرابی در دستگاه باید بررسی کنید که چرا و چه علل باعث شدند که این تجهیز عملکرد لازم را مهیا نسازد و خراب شود. خروجی این تحلیل اقداماتی است که به آنها اقدامات اصلاحی می گویند. لذا کلیه فعالیت های نگهداری و تعمیراتی که بروی کنترل، شناسایی و جلوگیری از وقوع علل ریشه ای خرابی انجام می شود اقدام اصلاحی است.
 4. اقدامات اصلاحی یا همان نگهداری و تعمیرات اصلاحی باید خواصی داشته باشد. اول اینکه وقتی این اقدامات را روی تجهیز انجام می دهید باعث شود دیگر وقوع خرابی روی تجهیز تکرار نشود و دوم بروی کلیه خانواده گروه تجهیزات موجود در سازمان اقدامات اصلاحی تعمیم داده شود.

 

نگهداری و تعمیرات اضطراری  EM Emergency Maintenance

وقتی یک تجهیز خراب می شود باعث توقف تولید و عدم ارائه عملکرد مورد انتظار ما از دستگاه را پیش می آورد که باید هر چه سریع نسبت به رفع خرابی و شروع تولید یا کار دستگاه اقدام شود مجموعه ای از فعالیت های ذکر شده در نگهداری و تعمیرات اصلاحی باید انجام گردد که مهم ترین آنها اقدامات محدود کننده از تسری خرابی به دیگر تجهیزات و قطعات و اصلاح و یا درست کردن دستگاه به شرایط عملکردی مورد انتظار است.

تفاوت سیستم‎ های مدیریت نگهداری و تعمیرات نرم افزارهای CMMS و EAM اساساً درمقیاس آن‌هاست. انتخاب یکی از این دو معمولاً به استراتژی و دیدگاه هر سازمان برای مدیریت دارایی‌هایش بستگی دارد. اگر شرکت شما شامل کارخانه‌های متعددی در مناطق مختلف و کشورهای گوناگون است، به برنامه‌های پیچیده تر و سطح‌بالاتر از CMMS نیاز دارید. البته در این سطح، CMMS های پیشرفته می‌توانند با دیگر نرم‌افزارهای کسب‌وکار (مانند مدیریت مالی، منابع انسانی، تدارکات، امنیت، برنامه‌ریزی مواد و قطعات و هزینۀ پروژه) به‌خوبی یکپارچه شوند تا راهکار جامعی برای اطلاعات کسب‌وکار فراهم کنند ولی معمولاً EAM (تا حدی) و ERP ها این نیازها را در یک سیستم واحد برآورده می کنند.

 

يكي از بهترين و موثرترين نرم افزارهاي ERP در حوزه نگهداري و تعميرات  (CMMS)و مديريت يكپارچه دارايي (EAM)، نرم افزار IFS مي باشد كه ارتباط بسيار درستي بين اين دو حوزه برقرار نموده است.

 

ماژول هاي نرم افزار IFS در فرآيند نگهداري و تعميرات

 • مديريت تجهيزات
 • مديريت تجهيزات خطي
 • سفارش كار نت
 • مديريت زمانبندي و منابع
 • نگهداري و تعميرات پيشگيرانه
 • مديريت اطلاعات ناوگان
 • تعميرات اساسي پيچيده تجهيزات
 • مديريت قراردادهاي برون سپاري نت
 • مديريت اثربخشي كلي تجهيزات

 

اين ماژول هاي ارائه شده بخشي از سيستم مديريت دارايي سازماني (EAM) مي باشد كه سازمان مي تواند با به كار گيري آن تغييرات اتفاق افتاده در اطراف خود را سريعا پيش بيني و سازگار با سيستم و محيط خود نمايد كه در حال حاضر هر سازماني به اين راه حل  نياز دارد تا بتواند هر روزه توسعه و بهبود خود را در اولويت قرار دهد.

برچسب ها : ERP , IFS , نرم افزار بازرگاني , IFS در ایران , ERP در ایران , نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی , نرم افزار ERP , سپهر افروز صبا , IFS Applications , نماینده IFS در ایران , IFS service and Maintenance , PM Preventive Maintenance , IFS Supply Chain Management , Virtual Maintenance , CMMS , EAM